DROGPREVENCIÓ

A hazai droghelyzet megismerésére irányuló felmérésekből kiderült, hogy a fiatalok többségét nem elrémiszti, hanem kíváncsivá teszi a „túldémonizált” kábítószerekről szóló előadás. Ez fokozottan igaz a 13-29 éves korosztályra. Országos átlagban 10. osztályos korára már minden 4. fiatal fogyasztott drogot. Meggyőződésünk szerint a jó drogprevenció nem építhet elrettentésre, sem tiltásra vagy démonizálásra, csakis együttműködésre, bizalomra, és a fogyasztás mögötti különböző motivációk tudatosítására. Nem hiszünk abban, hogy a legális és illegális szerek fogyasztásáról gondolkozhatunk úgy, hogy azt függetlenül kezeljük a minket körülvevő társadalmi és környezeti hatásoktól. Ha megelőzésről van szó, elutasítjuk és kerüljük a “beteg vagy bűnöző” szemlélet népszerűsítését és a tudatmódosításról szóló diskurzust szeretnénk úgy befolyásolni, hogy a fiatalok valós ismeretek birtokában, összefüggéseket meglátva, képesek legyenek maguk dönteni és választani, lehetőleg jól dönteni!

Tapasztalataink szerint a legjobb megoldás a fiatalok tájékoztatása. Ha megismerik a drogok fajtáit, káros hatásait, kevesebb lehetőségük nyílik arra, hogy pusztán tudatlanságból kipróbáljanak egy olyan szert, amely nemcsak függőséghez vezet, de akár az életükbe is kerülhet.

A program célcsoportja:

12-20 éves tanulói korosztály

Programban megvalósuló tevékenység:

Drogmegbeszélés osztályonként csoportbontásban

Időkeret: 2×45 perc

Oktatók: az egyesület tagjai, pedagógusok, oktatók, trénerek, preventorok, leszokott droghasználók

Előadásunk tartalma:

  • drogok fajtái, használatuk kultúrája, hatásaik/ szemléltető eszközökkel,
  • drogfogyasztás tanulási folyamata, kortársak hatása / csoportnyomás ereje,
  • szenvedélybetegségekre jellemző viselkedési jellemzők / életből vett példák,
  • jogi következmények,
  • áldozattá válás veszélye,
  • szemléltető filmek megbeszélése,
  • segítő intézmények, szakemberek elérhetősége.

2 x 45 perces előadás képekkel, demonstrációval –  megdöbbentő szemléltetéssel mutatja be a kábítószer hatásait; ismerteti a különböző drogok fajtáit, felismerhetőségeit. A képek az életből vett példák bemutatásával illusztrálja a következményeket. Az objektív tájékoztatás, érzelmi ráhatás mellett a döntést hallgatóságunkra bízzuk! Előadásunk interaktív – a hallgatók partneri bizalommal történő bevonása kiemelkedő szempont.

A program összeállításánál fontos volt számunkra, hogy a diákok az illegális, legális drogokról kiscsoportos keretek között tudjanak beszélgetni a szakemberekkel, hogy lehetőségük legyen kérdéseiket feltenni, a valóban őket érdeklő és érintő témákról tudjanak beszélgetni, kiscsoportos szituációs játékokon keresztül pedig magatartásformáló ereje legyen a foglalkozásnak.

Cél: Tudatosítani, hogy ne az első benyomás alapján hozzuk meg döntéseinket, hanem mindig a tényekre alapozva, körültekintően válasszunk és döntsünk. Ezen üzenetek tudatosításával foglalkozik a program. Továbbá célunk, hogy segítsük azokat a problémás drogfogyasztó fiatalokat, akiket „kezd elveszíteni az élet”. Találjunk olyan komplex, a megkeresést, elérést, korai ellátásba, kezelésbe vételt, alacsonyküszöbű-, közösségi- és nappali ellátást, középfokú oktatást, önsegítő, valamint alkotó-önsegítő csoportokban való részvételt, sport- és szabadidős programokban való részvételt, visszailleszkedést elősegítő fejlesztő-felkészítő foglalkoztatásban és úgynevezett „félutas” lakásokban való elhelyezést kaphassanak, amelynek következtében lehetőségük nyílik arra, hogy értékes és integrált tagjai maradjanak a családjuknak, a helyi közösségnek.

"Az emberekből általában nem az erő hiányzik, hanem az akarat." /Victor Hugo/